Türkiye’de Siyasi Kutuplaşmalar ve Seçmen Davranışları

Türkiye’de Siyasi Kutuplaşmalar ve Seçmen Davranışları

Ahmet KARDAM, Sezgin TÜZÜN

Yayınevi     Veri Araştırma Yayınları
Editör     Ahmet KARDAM
Baskı     1 – Ankara, Mayıs 1998  Karton Kapak, Kitap Kağıdı, 111 Sayfa

1950’den 1980’li yıllara kadar siyasi yaşamın belirleyicisi olmuş “Cumhuriyeti Halk Partisi-Demokrat Parti kutuplaması” karşısında seçmen tercihlerinde gözlenen ana eğilimler nelerdi? Bu yerleşik eğilimlerden 1990’lı yıllara ne kaldı? 1990’lı yıllarda Refah Partisi’nin gösterdiği hızlı gelişmenin yarattığı siyasal kutuplaşma karşısında seçmen tercihlerinde hangi ana eğilimler gözleniyor? Bu kutuplaşma hangi sınıfsal tabana dayanıyor? İdeolojik içeriği nedir? “Şeriatçı-laikçi” çatışmasının daha da derinleşmesinin ne gibi toplumsal sonuçları olabilir? Büyüklüğü seçimden seçime önemli farklılıklar gösteren “sandık başına gitmeyenler” kitlesi esas olarak hangi siyasi geleneğin seçmenidir?
1950’den günümüze kadar yapılmış bütün seçimlerin sonuçlarını ve 90’lı yıllarda yapılmış üç alan araştırmasının bulgularını irdeleyen bu çalışma, bu soruların yanıtlarını ararken; kavramsal çerçevesi ve metodolojisiyle, seçmen tercihlerine ilişkin kalıplaşmış değerlendirme biçimlerinin dışına çıkarak, politikacılara, medya mensuplarına ve siyaset analizcilerine kallunabilecekleri yeni ölçütler de önermektedir.

Ürün Detayı
Barkod : 9758290002006
ISBN : 975829000-2
Ebat : 15,5 cm x 23 cm

Reklamlar
Bu yazı Kitaplar, sezgin tüzün, Siyaset, siyasi tarih, politika, siyasi partiler, Yayın yeri, Yayınevi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s