Yaşam Bir Uzlaşmadır

Yaşam Bir Uzlaşmadır

Oktay AKBAL

Yayınevi     Dünya Kitapları ( Seçme Denemeler Dizisi )
Editör     Volkan ATMACA
Baskı     1 – Istanbul, Ağustos 2004  Karton Kapak, Kitap Kağıdı, 158 Sayfa

Oktay Akbal’ın denemelerim okurken şöyle bir soru gelir takılır aklınıza: Yazmak bir erdem midir? Sözgelimi, erdem üzerine düşünen ilk filozof olarak bildiğimiz Sokrates hiç yazmamıştı. Yazmak, düşünmenin akışını kesintiye uğratan, düşüneni yolundan alıkoyan bir duraksamaydı onun için. Yazmanın bir erdem olduğu söylemi ilk kez, onu bir düşünme aracı, insanı evrensel değerlere yükseltecek bir yaşam tarzı olarak gören Helen düşüncesiyle ortaya çıktı. Sözle yetinmeyen tekil bir varoluşun yeni adresi oldu yazı. Montaigne’de ise, kişinin kendini keşfe çıktığı; tanımaya, anlamaya ve anlamlandırmaya çalıştığı; bunu yaparken j de kendini yeniden var ettiği bir bilinçle tanıştı. Deneme, kendi olma bilincinin yazıya yansıyan ifadesiydi bir bakıma. Bu bilince Aydınlanma düşüncesiyle birlikte, dünyalı olmanın bilinci de eklenecekti. Yazar artık her şeyden önce bir dünya yurttaşıydı; yazı ise bu dünyaya açılmanın başlıca kanalı… O halde, başta sorduğumuz soruya şöyle bir yanıt verebilir miyiz? Yazmak bir erdemdir, eğer kendini bilerek, evrensel değerler ışığında dünyayı kendisine mesele edinerek yazan bir yazarı varsa… Tıpkı bir Ataç, bir Eyuboğlu, bir Günyol, bir Fuat, bir Akbal gibi… ‘
Oktay Akbal’ın denemeleri, bir edebiyatçının kendisini, edebiyat çevresini anlatan, tanıtan yazılar değildir yalnızca: Bunlar, yurdun dört bucağına yayılmış aydınlara; emekçilere güzeli, iyiyi, doğruyu, haklıyı tanıtan; onların dünyalarım zenginleştiren; aydınlanmanın yolunu yordamını gösteren bir ışıktır.
– Konur Ertop-

Ürün Detayı
Barkod : 9789753042185
ISBN : 975304218-3
Ebat : 13,5 cm x 19,5 cm

Reklamlar
Bu yazı Kitaplar, Yayın yeri, Yayınevi, Yazarlar içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s